top of page

Korterite flippimine - otsetee hullumajja?


Väike ääremärkus siia: Edaspidi hakkab iga mu postituse pealkiri kasutama väljendeid "korterite flippimine" , "investeerimine kinnisvarasse", "rahaline vabadus". Miks? Ikka seetõttu, et need on mu keywordid ja SEO-le meeldib kui keywordid on igal pool...kogu aeg. Ehk siis kui mõni mõte või lause tundub ekstra kahtlane, siis teate, et parasjagu tegelen häbitu eneseupitamisega. Ühtlasi - sa võid ka toeks olla ja kui blogi meeldib (või mina meeldin), siis jaga...jaga kohe kõigiga. Võid siis ka jagada kui üldse ei meeldi, aga jaga nagu nunnult, sest õel kriitika on nõme. #BeKind


"Üks on laisk ja teine loll ja mina pean üksi rabama." Ehk siis hakkame rääkima ehitajatest...ikka nendest värvikamatest.


Selle filmiklassika saaks minu ehituskogemuse pealt sõnastada hoopis järgnevalt: "Üks on varas (kui pisisulid sisse arvata, siis kasvab number viiele), teine on joodik ja kolmas on vang ja mitte keegi selle objekti peal tööd ei raba". Nende kolme aasta jooksul olen ma ikka igasuguseid ehitajaid näinud ja kogemuse pealt võiks kohe siin alguses ära tuua kiire juhise, mille järgi enda ehitajat valida:


1) Kõige olulisem - räägib sinuga sama keelt. Ma olen proovinud seda käte ja jalgadega seletamise taktikat ja no ei tööta. Ikka on lõpuks parkett seinas ja vanni asemel 2 wc-potti.


2) Ei ole alkohoolik, narkomaan, muidu kodutu- kuna aga inimesed AA silt otsa ees vestlusele ei ilmu, siis selle reegli vastu olen kahjuks korduvalt eksinud. Lisaks rahalisele kahjule on selle kategooria esindajate tüütuks kombeks salaja sisse kolida või penoplasti hunniku otsas pidu pidama hakata.


3) On tore inimene - see võib tunduda overkill, aga sinu ehitajate tiimis võiks olla vähemalt üks inimene, kellega sa saad probleemideta suhelda. Mina olen selle inimese enda tiimi leidnud ja no ausalt - tänud kõigi flipijumalate poole!Eks ma olen protsessi käigus kasutanud erinevaid lähenemisi ja palju ämbreid läbi kolistanud. Näiteks esimestes korterites proovisin ise midagi nokitseda ja remondile kaasa aidata. Alguse entuka pealt ongi see tore asi, mida teha. Lihtsalt - paarist seina värvimisest mulle piisas, et aru saada, et ma tegelikult seda ei naudi ega ole selles ka ülemäära hea. Samuti ei olnud mul alguses oma kindlat tiimi vaid iga uue korteri puhul hakkasin tiimi kokku panema. See oli minu jaoks ülikurnav ja stressirohke tegevus ja ka põhjus, miks ma vahepeal kaalusin üldse flippimisega lõpp-arve teha. Õnneks just siis leidsin ma enda tiimi täiesti imelised kutid ja pärast seda on elu konkreetselt lill. Keegi ei ülbitse, keegi ei varasta ja mis peamine - asjad saavad tehtud ja mitte aasta aega pärast lubatud tähtaega, vaid täpselt tähtajaks. See on meelerahu, mille eest ma olen nõus ka vahepeal juurde maksma. Nii peakski vist igal elualal olema, et kui sa ikkagi oled enda tiimi leidnud inimesed ilma kelleta sa enda protsesse enam ette ei kujuta, siis tunnusta neid kullatükke vastavalt.


4) Hind - See on nüüd tihedalt seotud eelmise punktiga. Netist otsides võib ikka igasuguseid pakkumisi leida. Näiteks 4m2 vannitoa ehitust võidakse pakkuda hinnaga 800 - 10 000 eurot või elektritöid hinnaga 400 - 6000 eurot. Lisaks kui sa oled naine, siis on nagunii juba eos igasse pakkumisse juurde lisatud ka sinu "ülelaskmise tasu".


Esimene elektrik, keda kasutasin:


Ei ole midagi teha, kahjuks osale ehitussektorist ei ole veel jõudnud info, et naised said kodust pirukahju tagant välja ja võivad olla sama edukad või kordades edukamad kui samal alal tegutsevad meesterahvad. Minu puhul näiteks on alguses alati väga palju ülelaskmise katsetusi, sest ma olen selline rõõmus ja lõbus blondi peaga sell. Tänaseks ma juba tean neid olukordi ette oodata ja oskan vastavalt reageerida, aga see on olnud minu jaoks üks huvitav kogemus, millega ma kusagil teises sektoris kunagi tegelema ei ole pidanud.

Seega ei pruugi, aga võib juhtuda, et sa saad palju täiesti absurdseid hinnapakkumisi. Pea siis meeles, et kõik need kalamehed võivad küll selgitada, et "minu tööl on ikka kvaliteet" ja "võta siis pealegi mingi odav soss-sepp, siis saadki praagi, mis homme ära laguneb", aga üldiselt see ei vasta tõele. Natuke pikemalt turgu uurides ja ka kaubeldes leiad kindlasti kvaliteetse tegija, kes teeb oma tööd mõistliku hinna eest ja ei ürita sind igal võimalusel paljaks röövida.


NB! Ei tasu võtta ka seda kõige odavamat pakkumist. Minu kogemus ütleb, et kui miski on teistest kordades odavam, siis on seal midagi valest. Tavaliselt on selleks siis 0 kogemust või suur soov ettemaksuks, pärast mida sa seda inimest enam kunagi ei näe.


Näiteks see professor siin. Mees, kus mu raha on? (Ta on mulle endiselt päris kopsaka summa võlgu niiet ma eeldan, et võin pilti kasutada? Ei? Noh kui keegi juura haridusega blogilugeja siia ära eksib, siis anna märku. Edit: Igaks juhuks katsin näo ära- teist kohtukutset küll ei taha. Kinnisvara hinnad niigi kukuvad, trahvid ja tagasimaksed siia juurde ja olengi pankrotis..säh sulle investor-money coachi )

Igatahes, ma oleks pidanud kohe alguses tema olekust ja käitumisest järeldama, et ega siit head nahka saa. Kas ma tegin seda - ei, loomulikult mitte! Hind tundus lihtsalt nii naeruväärselt hea, et ei häirinud mind ka tema 30-minutiline hilinemine ja ettemaksu soov. Huvitav oli see tüüp aga ka selle poolest, et oleks siis võinud kohe ettemaksuga nelja tuule poole sõita - aga ei. Ta vedas mind veel ehituspoodidesse, ostis kõik täiesti valed asjad kokku, lõi paar naela kõverdi seina ja alles siis otsustas oma mikri droppida ja lavalt lahkuda. Võta siis kinni, mis inimese peas toimub. Võib-olla tõesti tahtis ehitada, aga ei olnud seda lihtsalt kunagi varem teinud? Igatahes rahast jäin ilma, kõveraks taotud materjal läks vanarauda ja ise sain jälle kogemuse võrra targemaks.


Siit ka kaks väikest soovitus - ära mitte kunagi ettemaksu maksa. Kvaliteetsed ehitajad seda ka ei küsi.

Ära lase endale koostada hinnapakkumist stiilis "töö koos materjaliga". Las ikka töö raha ja materjal seisavad eraldi real, muidu on nii, et 50 eurot maksvad kruvid, maksavad sinu jaoks 200 eurot ja 500 eurot maksvad kipsplaadid näidatakse sulle 1000 euro pähe jne. See on tüüpiline viis, kuidas ehitajad enda töötasu suuremaks räägivad.

Neid lõbusaid lugusi ehitajatest jagub mul veel kuhjaga, aga las jääda siis midagi tulevikuks ka. Kuidas muidu siiani blogi meeldib? On tekkinud mingeid teemasi, millest sooviksite, et veel kirjutaksin? ÄRGE proovigegi väita, et teid huvitavad kuivad analüüsid ja excelid, ma näen küll blogi statistikast, et kõige popim oli kohtusse minemise lugu. Niiet gossi ja veel veits gossi?

bottom of page