top of page

Tahad kinnisvarasse investeerida, aga mitte üksinda?

Öelge veel, et korterite hinnad on langenud ja kinnisvaraturg vaikne. Minu eelmise nädala kogemus näitab, et mingi punt inimesi on võtnud plaaniks kogu Mustamäe endale kokku osta ja minule jäävad ainult tühjad pihud. Esiteks on üle ühe korteri bronnis või juba maha müüdud (miks te kuulutust maha ei võta, ah?) ja kui ma siis lõpuks suures hädas selle ühe korteri leian, siis läheb ülepakkumiseks....eino, hakka või hädas Lasnamäe poole vaatama. Seega kuulutus kõigile Eestimaa rahvastele - olen korteri otsingul ja vaatan üle kõik pakkumised, mis jääksid kinnisvaraportaalis "sorteeri m2/alates odavamast" esimese kolme sekka. Seega andke insta dm-s kuuma.


Rääkides Instast, siis see nädal sai jälle üks Q&A läbi viidud, mis sellel korral oli vähe uhkem, sest üks küsija sai auhinnaks tasuta õhtusöögi...koos minuga. Kõlab nagu suht enesekindel asi, mida alustava blogijana teha, et "ohohoh, ma olen siin poolteist kuud blogi kirjutanud - hakkame aga fännikohtumisi tegema".

Tegelt selle õhtusöögi loosi idee oli, et ma võtan selle kokkusaamise jooksul ausalt lahti enda ühe korteri kaasuse ja aitan inimesel paberil kokku panna tema esimese diili. Idee selliseks loosiks saingi ma enda jälgijatelt, kellest nii mõnigi oli varasemalt pakkunud, et võiks koos kohvile minna ja arutada, et milline minu flippimise teekond on olnud ja kuidas nemad alustada saaksid. Naistepäeva puhul saigi siis üks selline kohtumine välja loositud ja see läks inimesele, kes kirjutas, et mina olen olnud motivaatoriks, et ta esimest potentsiaalset objekti vaatama läheks. Kõik on muidu tore, aga ma lihtsalt loodan, et kui kinnisvaraturg siiski kokku peaks kukkuma või te ise keskmiselt lollimaid valikuid teete, siis mind

Flipi-Lauraks ei ristita ja ma vaevatasuks rahakohvreid teie ukse taha ei pea tassima hakkama. Nagu...ma tulin siia lihtsalt funnima ja mul ei ole kindlalt mingit analüütiku tausta, kes oskaks öelda, et kuidas nüüd minema hakkab.


Teine täiesti uskumatu asi, mis on üha sagedamini juhtuma hakanud, on see, et inimesed pakuvad mulle enda raha või soovivad koostööd teha. Ma ei oleks kunagi uskunud, et need pakkumised nii kiiresti tulema hakkavad, aga see näitab, et nii palju on inimesi, kes pusivad üksinda, sest nad lihtsalt ei oska endale kusagilt meeskonnakaaslast otsida. Ma praeguseks juba olengi mõne ägeda koostöö lukku löönud ja paar kohtumist on veel ees, aga ilmselgelt kõigiga koos ma flippida ei jõua ja kõigiga ei ole me ka enda teekonnal samas punktis ehk siis ka see koostöö ei saaks olla väga viljakas. Samas ma näen, et inimeste mure on suur ja soov veel suurem, sest kaua sa ikka jaksad üksinda kõigega hakkama saada. Koos on ikka julgem. Seega otsustasingi teha Facebooki grupi kõigile, kes soovivad leida investeerimispartnerit. Ehk siis kui ka sina oled huvitatud kinnisvarast (ja ilmselgelt kui sa seda blogi loed, siis sa oled), siis viska pilk peale ja äkki õnnestub just sinul luua üks sihikindel investorite punt, kellega kõik kohalikud magnaadid troonilt lükata.


Sellest johtuvalt mõtlesin siia kirja panna ka lühikese juhendi, millega mina arvestan kui kellegagi koostööd alustan.


1) Kuidas osalused jaotuvad? - Flippimise puhul on ju võimalik erinevaid koostöövorme kokku leppida. Praeguseks olen ma ära proovinud kolm.

  • Esimene, millega enda teekonda alustasin oli 50/50 põhimõte. Ehk siis mõlemad panustasime 50% rahast ja 50% tööst/ajast.

  • Teine koostöö sündis kriisiolukorrast. Nimelt mul oli 3 päeva pärast notar, aga raha ei olnud. Ehk siis kähku oli kusagilt vaja leida summa 2-toalise korteri ostuks ja nii sain ma tuttavaga kokkuleppele, et tema annab 50% rahast ja saab 50% kasumist, aga töödes osalemiseks tal aega ei ole.

  • Kolmas koostöö sai sõlmitud tingimustel, et inimene annab 75% rahast ja töödes osaleb minimaalselt. Kasum jaotub 50/50.

  • Neljanda koostöö soovin sõlmida tingimustel, et inimene annab 90-100% rahast, aga töö jääb minu teha. Kasum jaotub 50/50.

Võib ju tekkida küsimus, et kui teine pool töödes ei osale, siis miks üldse seda nn "koostööd" sõlmida ja mitte lihtsalt 6% laenu sisse võtta, mis tõenäoliselt oleks kordades kasumlikum lahendus? Sellisel koostööl on aga mitu põhjust. Esiteks riskid on maandatud. Kui peaks juhtuma, et korterit kasumiga ei õnnestu müüa või müüakse hoopis kahjumiga, siis ei ole ka midagi jaotada. Laenu puhul sellist võimalust ei ole - nii põhiosa kui ka intressid tuleb alati 100% tagasi maksta ja tagasimaksed ei sõltu sinu ettevõtmise edukusest.


Teiseks põhjuseks on aga see, et laenu ei pruugi olla nii kerge saada. Näiteks kui sa oled alles alustav ettevõte või soovid laenu kasutada flippimiseks, siis võib üsna raske olla finantsasutustes saada jutule ja mõistlike tingimuste väljarääkimine on pea võimatu. Muidugi võib laenu proovida kokku ajada ka sõprade ja tuttavate kaudu, aga esimeseks flipiks kasutaksin mina laenuraha asemel ikkagi koostööd. See võimaldab väiksema riskiga saada arusaam ajakulust, rahalisest kulust ja potentsiaalsest tulust, et siis edaspidi juba täpsemate andmete ja väikese kogemuse pealt otsuseid langetada.


2) Milline on minu panus? - See küsimus on eriti oluline just siis kui toimub 50/50 põhimõttel koostöö või kui asuda aktiivse investori poolel - ehk siis keegi teine annab suurema osa rahast, aga sina teed töö.

Kui tausta ja kogemust ei ole, siis tundub muidugi vähetõenäoline, et keegi 100% finantsist annaks, aga mine tea. Muidugi tõenäolisem on leida endaga samal tasemel olev investor, kellega 50/50 põhimõttel toimetama hakata. Kuna 50/50 põhimõte eeldab meeskonnatööd ja pidevat arvestamist teise poolega, siis tasub kohe alguses paika panna, kes mida teeb ja aeg-ajalt kokkuvõtteid teha.


2) Milles võiks kokku leppida enne 50/50 koostööga alustamist? - Kõige lihtsam on paberile kirja panna kõik ülesanded, mis te arvate, et flippimisega kaasneda võiksid. Kirjutage üles ka kõige väiksemad asjad nagu näiteks tutvustusmeil ühistule ja edaspidine suhtlus, gaasi sulgemise tellimine, kommunaalide maksmine ja nii edasi. Selline nimekiri annab esiteks ülevaate ülesannetest, mis vajavad tegemist ja aitab jaotada vastutusalasid. Nii ei teki olukorda, kus üks arvas, et teine teeb ja lõpuks keegi ei teinud.

Lisaks tasuks esimesel korral üles märkida, et kaua sul siis konkreetselt mingite ülesannete täitmiseks aega kulus. Kui olukorrad muutuvad pingeliseks ja inimesed väsivad, siis ikka võib tekkida olukordi, kus ühele poolele tundub, et tema peab kogu töö ära tegema ja teine midagi ei tee. See tunnetus ei pruugi aga tõele vastata ja sellisel juhul on hea kui on olemas tabel , kust saab analüüsida, et palju reaalselt ühel või teisel aega ülesannete täitmiseks kulunud on ja vajadusel saab siis tööde jaotuses ümberkorraldusi teha.

Kui eesmärgiks on pikaaegsed ja toimivad koostööd, siis tasubki alguses natuke rohkem pusida ja pingutada, üksteisega harjuda ja vajadusel käitumist korrigeerida. Koostöö algus võibki olla natuke üle kivide ja kändude, aga see ei pea automaatselt tähendama, et seda toimima ei saa. Kui mõlemal poolel on tahe olemas, siis on ülejäänu lihtsalt kommunikatsiooni küsimus.

Seega kui oled investeerimispartneri otsingul, siis tule liitu siin.

bottom of page